Vítáme vás u pravidelného pondělního shrnutí fundamentu, který byl bohatý převážně na data o měnové politice Japonska a EU.
JPY
V začátku týdne (18.1.) jsme sledovali přicházející data o změně úrokových sazeb v Japonsku.
Bank of Japan se rozhodla ponechat krátkodobou úrokovou sazbu na -0.10 %, což se taky očekávalo. Haruhiko Kuroda (guvernér BOJ) na své tiskové konferenci prohlásil, že v případě potřeby uvolní měnovou politiku bez váhání. Žádné věcné a jestřábí slova neproběhla a Kuroda se spíše drží „mantry“ z předešlých tiskových konferencí, kde se již od roku 2016 úrokové sazby nepohnuly z hodnoty -0.10 %.
EUR
Čtvrtek (20.1.) byl zajímavý z důvodu zveřejnění zprávy ECB ze zasedání o měnové politice, které se konalo ve dnech 15. a 16. prosince 2021. Členka rady ECB, Isabel Schnabel, hodnotila vývoj finančního trhu od předchozího zasedání, které proběhlo ve dnech 27. a 28. října 2021. Je patrné, že se nejistota o budoucím vývoji sazeb zvýšila, což přispělo k volatilitě na trzích. Řadou guvernérů bylo zdůrazněno, že by ECB měla mít větší ochotu upravit politiku v obou směrech, aby se inflace stabilizovala.
Celou zprávu ze zasedání naleznete zde:
https://www.ecb.europa.eu/press/accounts/2022/html/ecb.mg220120~7ed187b5b1.en.html
GBP
V závěru týdne jsme čekali na prosincová data ohledně Britského maloobchodního prodeje, která však nebyla moc povzbudivá (aktuálně - 3.7 %).
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Tento týden nám opět přinese zajímavá data na poli úrokových sazeb. Důležitá bude především středa, kde se těchto dat dočkáme z USA a Kanady. Mimo to budou v průběhu týdne přicházet fundamenty týkající se Indexu Britského PMI a Indexu spotřebitelských cen CPI v Austrálii a na Novém Zélandu.
Trhy se řádně po svátkách probudily, a tak nelze v tyto následující dny očekávat nic jiného než zvýšenou volatilitu.
Zdroje: