Pojďme se podívat na nejdůležitější události, který nás zajímaly minulý týden. Tento týden bude náročný hlavně skrz 4 zasedání centrálních bank a americké volby.
USD
Čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly na 216 tisíc, což bylo pod odhady trhu. Pokles posílil názor, že americký trh práce zůstává odolný i vůči vyšším úrokovým sazbám, a že centrální banka by mohla upustit od snižování sazeb.
Tento názor se ale změnil v pátek, protože v říjnu přibylo v americké ekonomice pouze 12 000 nových pracovních míst (NFP), což je výrazně méně než revidovaných 223 000. Jedná se tak o nejnižší přírůstek od prosince 2020. Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 % podle odhadu. Celkový růst mezd zpomalil. To by se dalo vysvětlit dopady hurikánů, takže trh bude vůči těmto datům shovívavý. Trh nyní oceňuje na 99% snížení sazeb v listopadu.
Co nás čeká tento týden?
Pondělí: Index PMI (eurozóna, Španělsko, Francie, Německo, Austrálie)
Úterý: Zasedání Australské centrální banka (RBA), švýcarská míra nezaměstnanosti, index PMI ve Spojeném království a USA, data z novozélandského trhu práce
Středa: Index PMI (Japonsko, eurozóna, Francie, Španělsko, Německo, Spojené království, Kanada), PPI index v eurozóně
Čtvrtek: Index PMI (eurozóna, Německo), maloobchod v eurozóně, zasedání Bank of England, žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, zasedání ČNB, zasedání FOMC
Pátek: Data z kanadského trhu práce
Většinou jsou úrokové sazby to nejdůležitější, co by nás mělo zajímat. Ale tento týden to nebude úplně pravda. Trh se zaměří na americké volby prezidenta. To bude hlavní událostí týdne. Tento týden bude rozdělen do tří fází: předvolební šum, volby a povolební obchodování.
Zdroje: