Minulý týden jsme se zaměřili převážně na data z amerického trhu práce. Americký dolar byl volatilní nejen skrz tato čísla, ale dostali jsme i pár nečekaných událostí. Piďme si to připomenout.
USD
Americký dolar nám přinesl spousty zajímavých událostí. Ke konci týdne směřovala naše pozornost na data z amerického trhu práce. V americké ekonomice přibylo 256 tisíc pracovních míst (NFP), což je vysoko oproti odhadům. Míra nezaměstnanosti se zároveň snížila na 4,1 %, což je taky lepší, než trh očekával. Trh celkově očekával, že páteční data nebudou až tak dobré. Ale opak byl pravdou a čísla rozhodně překvapila. V reakci na to začal USD posilovat.
V pondělí bývalý předseda FEDu Ben Bernanke uvedl, že Trumpova politika pravděpodobně nebude mít výrazný vliv na inflaci, s výjimkou možného zavedení cel na dovoz, která by mohla zvýšit inflaci a zkomplikovat reakci Fedu. Současně se objevily zprávy, že jeho poradci zvažují zavedení cel pouze na kritické dovozy, což vedlo k oslabení amerického dolaru, protože investoři se obávají negativního dopadu na ekonomiku a mezinárodní obchod.
Oslabení dolaru mohlo být způsobeno obavami, že zavedení cel omezí obchod, sníží hospodářský růst a zvýší inflaci, což by mohlo vést k uvolněnější měnové politice ze strany Fedu.
V reakci na tuto zprávu zveřejnil Donald Trump své vyjádření, které dezinformaci, popřelo. Takže se americký dolar opět vrátil a začal posilovat.
Co nás čeká tento týden?
Tento týden bude nabitý inflací. Ve středu upřeme svoji pozornost na inflaci v USA. Nemyslím si, že by se pro FED mělo něco změnit, protože po pátečních datech z trhu práce je cca 94% pravděpodobnost na ponechání sazeb beze změny.
Důležitá budou pro nás data o inflaci v eurozóně. Pokud vyjdou vyšší, bude to pro ECB tlak a euro by mohlo začít posilovat.
Zdroje: