Přinášíme vám další shrnutí těch nejzajímavějších ekonomických událostí, které měly dopad na měnové trhy.
Minulý týden byl velmi neobvyklý svojí zvýšenou volatilitou na trhu, kterou zapříčinila řada rozhodnutí o změně úrokových sazeb hned v několika státech.
Náš zrak byl upřen hlavně na střed týdne, kdy se tato rozhodnutí konala.
JPY
Ve středu ponechala Bank of Japan svoji měnovou politiku beze změny, jak se očekávalo. Nabídla ovšem slabší výhled na export a produkci, což posílilo očekávání, že si banka udrží své stimuly. Japonská ekonomika zůstává v těžkém stavu, ale vyhlíží se světlo na konci tunelu. Japonská ekonomika se pravděpodobně vzpamatuje, jakmile začne pandemie odeznívat… Vše se vyvíjí jako trend. V závislosti na těchto ekonomických událostech jsme mohli pozorovat, že japonský jen oslaboval na většině měnových párech.
USD
Tentýž den nám nabídl svůj fundament i Fed, který nechal úrokové sazby beze změny. Byl ovšem více jestřábí, než se čekalo a posilování amerického dolaru na sebe nenechalo dlouho čekat. Předseda rady guvernérů Fedu, Jerome Powell prohlásil, že bude docházet k postupnému zužování, které bude končit zhruba v polovině roku 2022. Cesta ekonomiky ovšem nadále závisí na průběhu viru. Pokrok v očkování bude pravděpodobně i nadále snižovat dopady krize na ekonomiku, ale rizika pro ekonomický výhled zůstávají.
GBP
Ihned následující den se nám představila Bank of England, která opět ponechala úrokové sazby beze změny. Na tomto zasedání výbor usoudil, že stávající postoj měnové politiky zůstává přiměřený.
A co nás čeká aktuální obchodní týden?
Tento týden očekáváme o něco klidnější, než byl ten předchozí. Náš zrak ovšem zůstane upřen na středeční HDP ve Velké Británii a USA. Během týdne se nám ještě nabídne pár zajímavých výstupů prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.
Zdroje:
Photo by Anna Nekrashevich from Pexels