Vítáme vás u čtení pravidelného pondělního shrnutí fundamentu, který jsme sledovali během minulého obchodního týdne.
Minulý týden byl obzvláště bohatý na statistická data, která přicházela především v jeho druhé polovině.
Čtěte dál a dozvíte se více!
GBP
Ve středu přišla data z Velké Británie, která se týkala změny meziročního indexu spotřebitelských cen (CPI). Index měří změnu ceny zboží a služeb z pohledu spotřebitele, a tím se tak stává jedním z klíčových ukazatelů pro vývoj inflace. Index tak opět dosahuje svých historických maxim, což bude jen nadále vyvíjet tlak na Bank of England (BOE), aby v následujících měsících začala opět zpřísňovat politiku.
V závěru týdne přišly na britskou měnu změny v maloobchodních tržbách Velké Británie. Ty se ukázaly být poměrně dost pesimističtější, než se očekávalo (aktuální: -0,3 %, předchozí: 1,9 %).
Vypadá to tak, že „krize“ tzv. životních nákladů začíná být zřetelnější.
USD
Ve středu jsme si mohli všimnout komentáře předsedy Fedu – Jerome Powella, který se věnoval tématu digitální měny. Powell zmínil, že budou muset existovat nová pravidla a zákony pro řešení digitálních měn, protože stávající předpisy na toto nejsou připraveny. Je to spíše zatím jen předběžná a obecná informace a neděje se tu nic nového. Fed prozatím zkoumá přínosy, které by digitální měna mohla přinést.
Později toho dne hovořila ještě prezidentka Fedu v Clevelandu – Loretta Mester, která zastávala agresivnější politiku. Podle ní je lepší být agresivnější hned, protože později by k tomu stejně došlo. Tím zde panuje nálada, že se Fed bude připravovat na další zvýšení sazeb a ve hře je až 50 bazických bodů.
JPY
Japonská měna již druhý týden v řadě oslabuje proti dalším obchodovaným měnám na forexovém trhu. Pokles nastal, kdy se Bank of Japan v tomto měsíci rozhodla ponechat sazby beze změny. Japonské měně ovšem nepřidalo ani zemětřesení, které dva týdny zpět zasáhlo severovýchod Japonska v oblasti Fukušimy.
Více si můžete přečíst v minulém vydání těch nejzajímavějších ekonomických událostí.
Gōshi Kataoka (člen představenstva BOJ) ve svém čtvrtečním proslovu uvedl, že rizika pro japonskou ekonomiku jsou vychýlena, a to směrem dolů. Tlak na její pokles se čím dál víc zvyšuje.
Kataoka také uvedl, že BOJ je připravena podle potřeby podniknout příslušné kroky s ohledem dopadů pandemie na ekonomiku.
Celý zápis z březnového jednání:
https://www.boj.or.jp/en/announcements/release_2022/k220318a.pdf
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Tento týden bude opět bohatší na statistická data. V úterý budeme očekávat výsledky ohledně únorových maloobchodních tržeb v Austrálii. Uprostřed týdne přijdou data z USA, která se budou týkat především amerického HDP.
Druhá polovina týdne, přinese zajímavá data ohledně HDP, která přijdou z Velké Británie a Kanady.
Nejzajímavější bude závěr týdne, kdy budeme očekávat změny Indexu spotřebitelských cen eurozóny (CPI) a změnu nezaměstnanosti v USA, doprovázenou také změnou počtu lidí zaměstnaných během předchozího měsíce, s výjimkou zemědělství (Nonfarm payrolls).
Tím očekáváme, že i aktuální obchodní týden může přinést na výše zmíněné měny celkem vysokou volatilitu.
Proto sledujte naše pravidelná vydání, ať máte přehled!
Zdroje