Přinášíme vám pravidelné shrnutí fundamentu, který ovlivnil trhy v minulém obchodním týdnu.
Trhy s napětím očekávaly dlouho vyhlížená středeční data z USA a Kanady, týkající se především změny úrokových sazeb.
GBP
Začátkem obchodního týdne přišla data ohledně Indexu nákupních manažerů (PMI) značící sentiment ve výrobním sektoru Velké Británie, která dopadla mírně negativně oproti předchozím výsledkům:
Composite PMI: 53.4 oproti 53.6
Manufacturing PMI: 56.9 oproti 57.9
Services PMI: 53.3 oproti 53.6
Britská libra na základě těchto výsledků začala lehce oslabovat.
CAD
Větší očekávanou událostí týdne bylo vyhlášení Kanadských úrokových sazeb, které nechala Bank of Canada (BOC) beze změny, na hodnotě 0,25 %.
To bylo ovšem pro trhy zklamání, protože trhy počítaly se 70% pravděpodobností zvýšení a kanadský dolar začal oslabovat. Rada guvernérů výhledově očekává, že se sazby budou muset zvýšit.
Úplné prohlášení Bank of Canada:
https://static.bankofcanada.ca/uploads/pdf/mpr-2022-01-26.pdf
USD
Téhož dne (středa) čekaly trhy také na vyhlášení změny úrokových sazeb v USA, které Fed nechal beze změny tak, jak se očekávalo na aktuální hodnotě 0,25 %.
Jerome Powel (předseda Federálního rezervního systému Spojených států amerických) zmínil, že je prostor pro zvýšení sazeb, aniž by to poškodilo pracovní místa. Podmínky na trhu práce jsou v souladu s maximální zaměstnaností a aktuálně panuje velmi silná shoda, že bude brzy čas na zvýšení sazeb.
Koncem týdne trhy ještě čekaly na výsledky amerického HDP, které vyšlo pro americký dolar opravdu pozitivně: 6.9 % oproti 2.3 %.
Tyto události způsobily, že ve druhé polovině týdne začal americký dolar silně posilovat.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Začátek tohoto týdne bude na ekonomická data slabší. Očekáváme jen výsledky HDP z eurozóny. Naopak v úterý a ve čtvrtek budeme očekávat zvýšenou volatilitu skrze vyhlášení úrokových sazeb v Austrálii, Velké Británii a v eurozóně. Zajímavá budou také přicházející data ohledně Indexu PMI z USA a Velké Británie.
Zdroje: