Je tu začátek nového obchodního týdne. Proto jsme pro vás připravili další článek z řady pravidelného shrnutí ekonomických událostí, které ovlivnily naše obchodování během minulého týdne!
První polovina týdne nám nenabídla moc zajímavých dat. To se ovšem zpravilo koncem týdne.
EUR
Týden odstartovala nová čísla, která se týkala aktuálního vývoje HDP v eurozóně.
Změna mezičtvrtletního a meziročního HDP dopadla takřka dle očekávání a pro euro v pozitivním světle docela:
- HDP (meziroční): aktuální 4,6 %, předchozí: 3,9 %
- HDP (mezičtvrtletní): aktuální: 0,2 %, předchozí: 2,2 %
Ekonomika eurozóny ke konci roku 2021 mírně rostla. Aktuální pozornost světa se stále ubírá na válku na Ukrajině a tím tak pro euro diktuje sentiment.
Druhá polovina týdne euru přinesla slíbenou volatilitu, díky neformálnímu zasedání lídrů EU, které se konalo ve čtvrtek a v pátek.
Ve čtvrtek také Evropská centrální banka ponechala na svém měnově politickém zasedání aktuální klíčové sazby beze změny. Sazby tak zůstávají stále od roku 2016 na nule.
Čtěte také: Aktuální vývoj eura – ECB a zasedání lídrů EU
USD
Americká měna se zajímavých dat dočkala až ve čtvrtek.
Nejdříve vyšly zprávy týkající se amerických indexů CPI (index spotřebitelských cen), které měly pro americký dolar pozitivní nádech, jak se očekávalo.
- CPI (meziměsíčně): aktuální: 0,5 %, předchozí: 0,6 %
- CPI (meziroční): aktuální: 6,4 %, předchozí: 6 %
Později vyšla bilance federálního rozpočtu USA, která nedopadla nijak optimisticky…
Únorový deficit federálního rozpočtu USA byl 217 miliard USD, oproti očekávaným 49 miliardám USD.
Sice to není číslo, které by úplně zahýbalo trhy, ale alespoň víme, na čem jsme. Každopádně, když přičteme vyhlížející náklady, které padnou za obranu, energetiku a tlumení inflace, bude to alespoň dobrý argument pro další hlubší deficit.
CAD
Koncem týdne jsme se mohli dočkat konečně zajímavých dat z pracovního trhu v Kanadě.
Aktuální změna zaměstnanosti vyšla opravdu pozitivně (aktuálně o 366, 6 tis. oproti 160 tis. očekávaných). To je největší skok od října 2020. Dále se očekává, že míra nezaměstnanosti klesne z 6,5 % na 6,2 %.
V lednu utrpělo oživení na kanadském trhu práce neúspěch kvůli variantě Omicron, s dočasným propouštěním v odvětvích služeb a zvýšenou absenci zaměstnanců. Zdá se však, že jde vše nyní správným směrem.
Celkově byly zprávy mnohem lepší, než se očekávalo, a prudký odraz od omikronu. Očekávání zvýšení Bank of Canada (BOC) na příštím zasedání zůstávají ve prospěch dalších 25 bazických bodů.
Pozitivní zprávy nahrály i „kanaďanovi“, který vůči dolaru začal posilovat.
Co nás čeká aktuální obchodní týden?
Tento týden bude mít patřičnou volatilitu. Ve středu a ve čtvrtek budou trhy čekat na prohlášení ohledně změny úrokových sazeb z USA a Velké Británie. Konec týdne potom uzavře svým prohlášením o úrokových sazbách také Bank of Japan.
V průběhu celého týdne však budeme sledovat přicházející ekonomická data z Kanady, které se budou týkat maloobchodního prodeje a Indexu spotřebitelských cen eurozóny.
Sledujte naše pravidelná vydání, ať máte přehled!
Zdroje